5 štádií pri prípravách festivalu

Share Button

Keď som študovala na výške psychológiu, učili nás o modeli americkej psychologičky Kübler-Rossovej, ktorá popísala 5 štádií vyrovnávania sa s tragickou udalosťou. Nechcem tým povedať, že práca na festivale je tragická udalosť, ale mnohé z tohto modelu sa dá analogicky aplikovať aj tu. Veď posúďte sami…

1. štádium POPIERANIE
Makáte ako drak, snažíte sa a neustále si opakujete „to proste musí vyjsť“, „robím to najlepšie, ako len viem, určite budú všetci spokojní“. Táto dočasná obrana je spôsobená v dôsledku neochoty sa zmieriť s tým, že niekomu sa páči niečo iné, ako vám.

2. štádium HNEV / AGRESIA
Všetko je nastavené a objavia sa ľudia, ktorých som spomínala v predošlom blogu – spochybňovači, všadebolkovia, hejteri. A vy sa rozčuľujete. „Čo ten o tom vie?“ „Prečo mi do toho kecajú?“ „Nech si to vyskúšajú a potom niečo hovoria.“

3. štádium VYJEDNÁVANIE
Keď opadne hnev, nastúpi zjednávanie. Hovoríte si: „Tak čo keby sme im dali toto, aby boli spokojní.“ Alebo… „Urobím všetko, aby boli všetci spokojní.“ Vyjednávanie nie je len s fanúšikmi, ale so všetkými dodávateľmi. Od partnerov, cez grafikov až po technikov.

4. štádium DEPRESIA
Občas to príde aj na mňa, nehovorím tomu depresia, skôr taká celková demotivácia, keď mám v hlave, že: „Už to všetko nemá žiaden zmysel“ a „prečo to vlastne robíme?“

5. štádium PRIJATIE
Toto je najlepšia fáza, pretože keď opadnú všetky emócie, tak vidíte realitu takú, aká je – bez príkras, bez ružových okuliarov. To je moment, kedy máte opäť plno energie do ďalšej práce. Niekedy to k tomuto bodu dopracovávam pár minút, inokedy pár hodín.
Toto som bola ja a toto je môj najobľúbenejší psychiater prechádzajúci 5timi štádiami smútku 🙂

A aby ste si nemysleli, milujem túto prácu a našich verných fanúšikov! Preto som sa rozhodla, že vám odhalím trošku viac zo zákulisia príprav. 5 fáz výzoru a prežívania u promotéra / organizátora 🙂

1. štádium: na začiatku príprav

Obrázok je čisto ilustračný, ale takto nejako to vyzerá. Sedíte, kreslíte, počítate, plánujete, vymýšľate… Je tak polroka pred akciou a vy sa snažíte ako Sibyla predpovedať budúcnosť a dôjsť k správnemu rozhodnutiu a nastaveniu všetkého.

2. štádium: mesiac-dva pred festivalom

Bilancujete, rozmýšľate, čo všetko ste už urobili, čo zostáva urobiť, stále sa usmievate, lebo všetko ide podľa plánu. A keď nejde, hovoríte si, že máte ešte dosť veľa času, aby sa to zmenilo.

3. štádium: 2 týždne pred festivalom


Začínate pociťovať jemný stres, vaše reakcie sa môžu zdať niektorým ľuďom jemne prehnané, ale vy viete, že ten dodávateľ vám ešte neposlal cenovú ponuku, ďalší vám nezaplatil faktúru za to či ono a už sa začínajú otriasať základy vášho domčeka z karát.

4. štádium: týždeň pred festivalom

Snažíte sa fungovať normálne, ale v noci sa vám sníva, že vás naháňajú dinosaury alebo že keď napoja stage do elektriky, tak všetko zoskratuje. Je to riadny nápor na psychiku – niesť zodpovednosť za festival, za životy či spokojnosť návštevníkov a všetkých ostatných zúčastnených.

5. štádium: deň pred akciou

PANIKA! Nič nie je tam, kde to má byť. Vy ste mali taký dokonalý plán, mysleli ste si, že deň vopred už budú hajzlíky tam, kde patria, ploty a zábrany rozostavané, v chladničkách nachystaný tovar, aby sa stihol vychladiť do druhého dňa, ALE… realita je často úplne iná a vy s tým nemôžete nič urobiť. Iba v tichosti to prežiť. Dobre, občas to nie je tak v tichosti.
Ako svoj bonus pridávam:

6. štádium: v deň akcie

Nie, nehovorte na mňa, nič odo mňa nechcite… A viete čo? Bežte všetci niekam! 😀
Dostala som špeciálne povolenie od Mira, aby som ho bonzla. Toto je jeho štádium.

Share Button

Comments