Aj vás pobúrili výsledky DJ MAG TOP 100?

Share Button

Niektorí ste možno minulý týždeň navštívili Amsterdam a boli súčasťou azda najdôležitejšej hudobnej udalosti jesene – ADE. Súčasťou ADE je každoročne aj veľkolepá party v sobotu v noci, ktorej vrcholom je vyhlasovanie víťazov rebríčka DJ MAG a odovzdávanie ceny víťazovi.

Každoročne tento rebríček sledujem so záujmom. Už mám svoj vek, takže si pamätám časy, keď rebríčku dominovali trancoví DJi Paul van Dyk, Tiesto, Armin či Ferry Corsten. Dokoncv a si pamätám časy, keď sa techno DJi umiestňovali v prvej dvadsiatke (Carl Cox, James Zabiela, Richie Hawtin). Chytá ma jemná nostalgia za týmito časmi. Hlavne, keď pozerám odhaľovanie rebríčka posledné roky.

Už sa nepozerám iba so záujmom fanúšika, ktorý hlasoval za svoje idoly, takisto som sa na to prestala pozerať čisto novinársky, ale snažím sa o komplexný pohľad. Hľadám možné vysvetlenia, prečo sú veci tak, ako sú a prečo nie sú tak, ako by sme možno poniektorí chceli.

Hlasujem do rebríčka každý rok, aj keď doteraz som mala pocit, že to nemá absolútne žiaden zmysel, lebo „svojich“ som tam nevidela. Prvý raz tento rok som zbadala, že DJ a producent, ktorému som dala hlas, sa objavil v rebríčku. Je to nemecký tajomný projekt CLAPTONE s príjemnou house produkciou.

Na svojom Facebooku (celkom široká sieť) však vidím rozhorčenie a pohoršenie nad výsledkami. Najviac vidím, že sa rozčuľujú trancoví fanúšikovia, ktorých obľúbení DJi v rebríčku takmer nie sú. Zostáva už len Armin van Buuren, Tiesto (? Fakt neviem či by sme ho sem vôbec mali radiť), Dash Berlin, Above & Beyond, Paul van Dyk, Aly & Fila, ATB, Vini Vici, Andrew Rayel, a Ferry Corsten (snáď som nikoho nevynechala). Na jednej strane vidím sklamanie, na strane druhej vidím, že pre zmenu neurobí nikto nič. Asi najčastejšie vyhlásenie znie nejako takto: „Ach, škoda, že tam nie je XXX. Ale nehlasoval som. Je to sprostosť“. Nuž, na jednej strane je to pre vás, citujem, sprostosť, na strane druhej, ak vám tam niekto chýba a myslíte si, že váš hlas má dostať, tak mu ho pošlite. Stratíte maximálne dve minúty vášho času.

V rebríčku sa pravidelne objavujú pre mňa neznáme mená, ktoré si potom mrknem a vidím, že majú napr. niečím zaujímavý marketing, naozaj veľa produkujú a snažia sa. DJ MAG TOP 100 nie je zrejme pre žiadneho promotéra určujúci pri výbere DJs do lineupu, ale určite čo-to napovedá o aktuálnych trendoch a aktivite fanúšikov. Nikto sa nemôže rozčuľovať, že vyhral Martin Garrix, jeho fanúšikovia mu tie hlasy proste dali. A keď chcete niečo na poradí budúcoročného rebríčka zmeniť, tak hlasujte!

Btw. Je mi jasné, že mnohí si poviete, že to nemá zmysel, ale to je ako s voľbami do parlamentu. Keď si všetci povieme, že to zmysel nemá, tak to zmysel mať nebude, nič sa nezmení. Ale ak sa viacerí odhodlajú a zahlasujú za „svojich“, tak ich tam uvidia.

 

Share Button

Comments