SUNNY LAX V ROZHOVORE: HUDBA JE PRÍBEH

Share Button

V piatok 8. decembra zažije EDMANIA už svoje tretie halové pokračovanie. EDMANIA 2017 sľubuje kvalitný lineup, skvelú audiovizuálnu show, vynikajúcu atmosféru a to všetko na dvoch stagoch! V rozhovore sme vyspovedali DJa, ktorý ako jediný bude na trance stagi predstavovať populárny ANJUNA SOUND – Sunny Lax zo susedného Maďarska.


Ahoj Levente, v Maďarsku, odkiaľ pochádzaš, je tanečná hudba veľmi populárna. Ako to však všetko začalo u teba?

Tanečná hudba je u nás dosť populárna, máme niekoľko veľmi slušných festivalov, ale žiaľ trance nie je takmer vôbec podporovaný. Keď som mal 13 rokov, moje hudobné preferencie sa zmenili z hiphopu na elektronickú hudbu. Objavil som umelcov ako Chemical Brothers, The Prodigy, Vangelis, Moby a neskôr aj ATB, Armin van Buuren či Above & Beyond. Mal som pocit, že som našiel svoj hudobný domov a stále to tak cítim.

Mal si nejaký producentský idol vo svojich začiatkoch?

ATB je určite jeden z mojich idolov. Počul som všetky jeho albumy, niektoré dokonca ešte z kaziet! Tiež určite Above & Beyond – ich hudba sa vždy dotkne mojej duše.

Zlomovým v tvojej kariére bol zrejme rok 2006, kedy si si získal pozornosť Above & Beyond a ich labelu Anjunabeats. Čo to pre teba znamenalo?

Anjunabeats bolo vždy pre mňa jedno z najviac rešpektovaných labelov na tejto scéne. Preto stať sa jedným z ich umelcov bolo pre mňa splnením sna. Pomohli mi rozvíjať sa, a to nielen hudobne, ale aj osobnostne. Mať podporu takého úžasného vydavateľstva viac ako desať rokov znamená množstvo príležitostí.

Domovom pre tvoje produkcie je práve vydavateľstvo Anjunabeats. Čo je podľa teba tajomstvo úspechu „Anjuna soundu“?

Sound tohto labelu prešiel mnohými zmenami za posledných desať rokov. Aj teraz sa mení. Zvukovo musia byť všetky release dokonalé, musia dokázať rozvibrovať strechy klubov. 😉 Ale ja si myslím, že tajomstvom nie je len zvuk samotný, ale emócie. Pre mňa a pre mnohých ľudí je práve Anjunabeats jediný label, ktorý neustále dokáže rozprávať príbehy prostredníctvom svojich releasov. A to je práve to tajomstvo.

V tvojej diskografii nie sú len originálne tracky, ale aj remixy. Je pre teba remixovanie iné ako produkcia vlastného tracku?

Remixovanie tracku je ako rozprávať príbeh niekoho iného svojimi vlastnými slovami, svojím vlastným štýlom. Dokonca môžeš zmeniť nejaké veci, ale musíš si dávať veľký pozor, pretože nemôžeš zmeniť hlavné postavy, len tak pridať ďalšiu zápletku alebo čokoľvek ty chceš. Nakoniec to totiž musí byť ten istý príbeh. Takže je to trošku iné, ako pracovať na vlastných nápadoch, ale je to skvelá výzva. Niekedy je dobré mať stanovené hranice.

Ako dlho pracuješ na jednom tracku? Prezradíš nám, ktorý z tvojich trackov bol pre teba najnáročnejší na produkciu?

Snažím sa dokončiť hudobnú časť tak rýchlo ako to len ide, v rámci jedného dňa, ak sa dá. Potom prichádza mixovacia časť, kedy si dizajnujem každý jeden zvuk, čo zabezpečí, že celý mix je zvukovo dokonalý. Tento process môže trvať dni aj týždne. Najrýchlejšie som vyprodukoval track „Big Fat Kiss“, na ktorom som pracoval iba jeden deň. Najviac som bojoval s trackom „Reborn“. Trvalo mi to doslova mesiace, a ešte stále nie som úplne spokojný. Zisťujem, že existuje pravidlo – čím jednoduchšie to ide, tým lepšie a úspešnejšie to bude.

Okrem trackov vydávaš aj produkty pre iných producentov. Čo presne môžu od teba nájsť?

Som blázon do zvukového dizajnu, takže som vytvoril soundsety na najväčšie softvérové syntetizátory ako Serum, Sylenth, Spire, Z3ta2. Taktiež som vytvoril zvukové knižnice a môj najväčší a zároveň najúspešnejší produkt je balíček Studio Essentials s viac ako 9 GB samplov. Už má takmer tri roky a ešte stále počujem svoje sample v nových produkciách, čo je pre mňa skvelá spätná väzba.

Na Slovensku ťa čaká premiéra na festivale EDMANIA. Tešíš sa? Čo môžu očakávať tvoji fanúšikovia?

Áno, veľmi sa teším, bude to moje prvé vystúpenie na Slovensku. Môžete očakávať čistý Anjunabeats feeling a šialenstvo!

Máš nejaký odkaz pre svojich fanúšikov na Slovensku?

Už sa neviem dočkať, kedy spolu zažúrujeme, milí susedia! 🙂

 

Share Button

Comments